geotermika
Kik vagyunk? Miért vagyunk?
A Dél-alföldi Termálenergetikai Klaszter tevékenységi területe a geotermikus energia-felhasználáshoz kapcsolódó, azt megalapozó beruházás-támogató, projektfejlesztő, innovációs K+F tevékenység. A klaszter e feladatok gerincét a geotermikus energiatermelő rendszerek kialakítását illetve az így előállított energia komplex felhasználását célzó beruházások műszaki és gazdasági tervezésében mint szolgáltatáscsomagban határozza meg, a Pályázati Kiírás támogatható tevékenységei között felsorolt A3 pont értelmében.
Hatalmas megújuló energiaprogram indul Szegeden
A Szegedi Tudományegyetem klinikakertjében vette kezdetét tegnap Szeged város első, sok tízezer ember életét érintő termálenergetikai beruházása, amelynek során az új klinikaépület mellett számos egyetemi ingatlan is földhőfűtéssel lesz ellátva. A munkálatok első fizikai lépéseit ünnepélyes megnyitó keretében volt lehetőségünk megtekinteni, ahol számtalan kérdéssel faggattuk a szakértőket.
Lezajlott a IX. Geotermikus Konferencia Szegeden
Idén, március 21-én került sor a IX. Geotermikus Konferenciára Szegeden, az Iparkamara épületében. Az esemény a 10 éves Magyar Termálenergia Társaság celebrálásában, neves meghívott szakértők előadásaival zajlott, ahol a szakmapolitikai oldalról idén egyedül Bencsik János országgyűlési képviselő tisztelte meg az eseményt. A rendezvényen Dél-Alföld vonatkozásában Dr. Kóbor Balázs a környék két komolyabb termálenergetikai beruházásával és egy tervezett szegedi koncepciójával kapcsolatos tapasztalatait és észrevételeit osztotta meg. Az alábbiakban a Csongrád, Makó és Szeged városok termálenergia-beruházásaival kapcsolatos részleteket foglaltuk össze az elhangzott előadás alapján.
Innovációs Díjban részesült egyik projektünk
2010-ben a HDG Kft. koordinációjában zajló, a Tesco Áruház megújuló energiás épületgépészeti rekonstrukciója kapcsán "Energiahatékony rendszermegoldás talajhő és mikrogázturbina alkalmazásával" címmel - a TESCO Global Áruházak Zrt-vel, InnoGeo Nonprofit Kft-val és a Regale Energy Zrt-vel közösen - benyújtott pályázatunk a Magyar Innovációs Szövetség XIX., 2010. ÉVI MAGYAR INNOVÁCIÓS Díjában részesült.
Dél-Alföld geotermikus potenciálja
A régióban a természeti és gazdasági adottságok a geotermikus hasznosítás minden szegmenséhez Európában is egyedülálló kedvező háttért biztosítanak: a régióban szinte korlátlan mennyiségben állnak rendelkezésre fűtésre hasznosítható alacsony hőmérsékletű (ún. kis entalpiájú, <130°C) készletek, de jelen vannak olyan nagy hőmérsékletű (ún. nagy entalpiájú, 130-250°C) hasznosítható készletek is, amelyek lehetővé teszik akár az áramtermelésre szolgáló erőművi hasznosítást is. Tovább erősítik az Európában is egyedülálló természeti-energetikai feltételek pozitív hatását, hogy a célterület geológiai-geofizikai értelemben igen alaposan megkutatott, és hogy számtalan aktív hasznosításon kívüli, nem termelő (ún. száraz) kúttal is rendelkezik, amelyek által szolgáltatott adatok, illetve esetenként e kutak termelésbe vonása jelentős költségmegtakarítást eredményezhet. Ennek ellenére a fokozott kitermelés és a környezetvédelmi szempontok szembenállása mentén érezhető érdekellentétek halmozódtak fel, amelyeket optimálisan kell szintetizálni ahhoz, hogy a régió termálvízkincse hosszútávon is fenntarthatóan szolgáltasson energiát (és vizet).
